15 основних понять страхування життя, про які має знати кожен

Розуміння базової термінології страхування життя допомагає зрозуміти різні переваги і особливості поліса. Наші клієнти часто запитують нас, що означають ті чи інші страхові терміни, такі як «Виплата по дожиттю» або «Пільговий період». Часто така незвична термінологія заважає людям придбати страхування життя, і навіть якщо вони оформлять поліс страхування, не завжди розуміють значення різних термінів, що використовуються.

Тому, щоб допомогти вам зрозуміти ці терміни, нижче наводимо список з 15 важливих понять страхування життя і їх пояснення.

1. Страхувальник

Особа, яка купує поліс страхування життя, а також платить страхові внески, називається Страхувальником. Він/вона є власником поліса, але, разом з тим, може не бути Застрахованою особою.

2. Застрахована особа

Застрахований або людина, яка знаходиться під страховим захистом, відома як Застрахована особа . У разі будь-якої неблагополучної події, такої як смерть застрахованого особи, вигодонабувач (див. поняття №6) отримає страхову суму.

Дуже важливо розуміти різницю між Страхувальником і Застрахованою особою. Наприклад, коли чоловік купує страховий поліс для своєї дружини, чоловік є власником страхового поліса (Страхувальником), а його дружина перебуває під страховим захистом (Застрахована особа) .

3. Страховик

Страховик – це страхова компанія, ТДВ «СК «ГЛІ». Можливо терміни Страхувальник і Страховик дуже співзвучні, але це абсолютно різні поняття.

4. Поліс

Поліс страхування життя – іменний документ, що підтверджує укладення договору страхування. Поліс випускається страховою компанією на підставі заповненої Страхувальником заяви і видається йому в єдиному оригінальному екземплярі. Як правило, поліс містить вказівку на всіх суб’єктів страхових відносин, а також істотні умови страхування.     

Важливо, що поліс – це не полюс. Деякі клієнти досі плутають ці поняття.

5. Страхова премія

Це сума, яку ви платите, щоб ваш поліс страхування життя залишався чинним. Страхову премію ще називають страховим внеском або страховим платежем. У разі, якщо ви не можете заплатити суму страхового внеску до встановленої дати або протягом пільгового періоду (див. поняття №9 ), дію вашого поліса може бути припинено.

Розмір премії залежить від різних чинників, таких як :

  • Вік Застрахованої особи
  • Стать Застрахованої особи
  • Тип обраної програми
  • Розмір гарантованої страхової суми
  • Термін дії поліса
  • Спосіб життя, наприклад, куріння/вживання алкоголю.
  • Наявність захворювань.

6. Гарантована страхова сума

Це гарантована сума, яку вигодонабувач отримає при настанні страхового випадку із Застрахованою особою під час дії поліса. Ця сума завжди вказана в полісі. Їх може бути кілька, якщо в поліс включено захист за кількома ризиків.

7. Строк дії поліса

Це термін, на який поліс забезпечує страхове покриття. Залежно від типу поліса, його умов та положень страхової компанії, строк дії поліса страхування життя може бути різним: від 1 року і більше.

8. Вигодонабувач

Це особа, призначена Страхувальником, яка отримаэ страхову виплат у в разі страхового випадку. Вигодонабувач повинен бути визначений під час покупки поліса. Їх може бути більше ніж 1 особа. В цьому випадку Страхувальник вказує частку кожного з них у сумі страхової виплати.

В якості вигодонабувача може бути зазначено будь-яку особу (навіть юридичну). Але найчастіше клієнти вказують своє подружжя, дітей, батьків та інших осіб, які можуть мати фінансову залежність від них.

9. Статус поліса «Припинено»

Поліс буде припинений, якщо чергова страхова премія не сплачується Страхувальником навіть після пільгового періоду. У цьому випадку термін дії поліса достроково припиняється, договір розривається і страхувальнику , як правило, нараховується викупна сума. У разі, якщо поліс діяв вже 3 роки, він може не розриватися, а редукуватися (див. Поняття №15).

10. Викупна сума

Це сума, яка підлягає виплаті Страхувальнику при достроковому припиненні дії поліса страхування. Розраховується актуарно. Як правило, вказана в полісі страхування життя.

11. Пільговий період

Пільговий період – це період, протягом якого у Страхувальника ще є можливість внести страхову премію, навіть якщо термін оплати вже пройшов. При цьому поліс страхування не припиняє своєї дії, і страхова компанія несе відповідальність, передбачену полісом.

Даний період становить від 7 до 30 днів з дати оплати (дати пролонгації). Його тривалість залежить від періодичності сплати страхових внесків за вашим полісом. Отже, вам необхідно оплатити страховку до закінчення пільгового періоду.

12. Виплата по дожиттю

Це сума, яка виплачується Страхувальнику/Застрахованій особі по завершенню терміну дії накопичувального поліса страхування життя.

13. Додатковий інвестиційний дохід

Інвестиційний дохід – це дохід, отриманий страховою компанією від інвестування коштів (резервів), отриманих за договорами страхування життя. Інвестиційний дохід складається з гарантованого доходу, ставка якого застосовується при розрахунку страхового тарифу, та додаткового інвестиційного доходу, який визначається за підсумками інвестування коштів за рік. 85% доходу отриманого від такого виду прибутку, рівномірно розподіляється між власниками полісів – таким чином страхова сума збільшується.

14. Винятки зі страхових випадків

Це певні події, що не покриваються полісом страхування життя. Якщо страховий випадок заснований на таких винятках, страхова компанія не здійснює страхову виплату.

Наприклад, самогубство в перший рік страхування є винятком зі страхових випадків. Якщо людина вчинить самогубство протягом 1 року з дати початку дії полісу, то страхової виплати не буде, і його спадкоємцям буде здійснено повернення сплаченої премії.

15. Редукування поліса

У разі якщо Страхувальник не здійснив черговий внесок протягом необхідного строку, страхова компанія в односторонньому порядку може провести перерахунок страхової суми (редукування страхової суми), виходячи з фактично сплачених страхових платежів, при цьому страхування за додатковими ризиками припиняється. Таким чином, страховий захист діє лише за ризиком дожиття і смерті зі зменшеною гарантованою страховою сумою. Поліс продовжує свою дію без подальших внесків з боку страхувальника.

Ми сподіваємося, що це невелике керівництво спростить ваше розуміння страхування життя . У будь-якому випадку, ви завжди можете задати питання нашим фінансовим консультантам. 

Бажаємо успіхів!

Червень 24, 2021
Опубліковано в
Новини